Torcik herbaciany z miodem i cynamonem

niedziela, stycznia 03, 2016

Rzadko zdarza mi się robić to samo ciasto więcej niż raz. Po przetestowaniu danego połączenia od razu przechodzę do kolejnego, często kompletnie odmiennego. W tym chciałam spróbować popularnego, japońskiego ciasta kasutera. Do tego doszedł świetny przepis na ciasto herbaciane, który równie dobrze smakuje samodzielnie albo z dodatkiem lukru na bazie serka kremowego i cytryny. Niestety zupełnie przypadkowo zdarzyło mi się usunąć z aparatu więcej zdjęć tego torcika i ostało się tylko jedno, które zamieszczam poniżej.


Torcik herbaciany z miodem i cynamonem
warstwa japońskiego ciasta kasutera • warstwa ciasta herbacianego • krem cynamonowy • krem miodowy • lustrzana polewa czekoladowa • plaster miodu


Warstwa ciasta kasutera:
(wszystkie składniki w temperaturze pokojowej)
7 jajek
250 g cukru
60 g mleka
80 g miodu
200 g mąki (najlepiej chlebowa, typ 750)

Warstwa ciasta herbacianego:
(wszystkie składniki w temperaturze pokojowej)
3 łyżki lub 3 torebki czarnej herbaty
175 g mąki tortowej (typ 450)
225 g cukru
235 ml mleka
60 ml oleju
55 g masła
2 jajka
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody
0,5 łyżeczki soli

Krem cynamonowy:
(wszystkie składniki mocno schłodzone)
250 ml śmietany 36%
250 g mascarpone
30 g cukru pudru
1 łyżka cynamonu

Krem miodowy:
(wszystkie składniki w temperaturze pokojowej)
200 g masła
350 g cukru pudru
6 łyżek miodu
szczypta soli

Polewa czekoladowa:
50 ml wody
100 ml śmietany 36%
140 g cukru
45 g kakao
2 łyżeczki żelatyny

Plaster miodu:
200 g cukru
5 łyżek złotego syropu (golden syrup)
2 łyżeczki sody
masło do posmarowania blaszki

Dodatkowo (opcjonalnie):
maliny, pokrojone w plasterki brzoskiwnie lub inne owoce

Warstwa ciasta kasutera

Jajka wbić do misy miksera (najlepiej stojącego) i rozpocząć ubijanie, uważając, zeby nie przebić białek. W trakcie ubijania dodać cukier podzielony na 3 równe porcje. Ubijać około 10 minut.

Jeśli miód jest skrystalizowany, podgrzać go celem rozpuszczenia. Połączyć mleko z miodem w miseczce, dokładnie wymieszać. Mąkę przesiać do osobnej miski, odłożyć. Dodać połowę mieszanki mleka i miodu do ubijanych jajek, miksowąć przez kilka sekund. Dodać połowę przesianej mąki, miksować do połączenia. Dodać pozostałą mieszankę mleka i miodu, miksować, dodać pozostałą mąkę, miksować jeszcze przez ok. 2-3 minuty.

Okrągłą formę o średnicy ok. 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać ciasto, piec w temperature 175 stopni (bez termoobiegu) przez 10 minut, następnie obniżyć temperaturę do 160 stopni i piec jeszcze ok. 40 minut. Upieczone ciasto powinno być sprężyste. Po upieczeniu wyjąć blaszkę z piekarnika i upuścić z wysokości ok. 15 cm. Pomoże to zgromadzonemu wewnątrz ciasta powietrzu wydostać się na zewnątrz i ma zapobiec opadaniu. Całkowicie wystudzić. Przekroić na dwa krążki jednakowej wysokości.

Warstwa ciasta herbacianego

Mleko podgrzać, dodać herbatę i odłożyć do zaparzenia i schłodzenia. W miscie wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól. W osobnej (dużej) misce masło utrzeć z cukrem. Cały czas miksując, dodawać pojedynczo jajka, a następnie wlać olej i ekstrakt z wanilii. Stopniowo dodawać mieszankę mąki ze spulchniaczami. Pozbyć się fusów lub torebek herbaty, dodać napar do ciasta, miksować do dokładnego połączenia.

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni, bez termoobiegu. Posmarować masłem okrągłą tortownicę o średnicy ok. 25 cm. Wlać ciasto do formy. Piec ok. 35 minut. Całkowicie wystudzić. Ściąć ewentualne wybrzuszenie powstałe na górze, aby wyrównać ciasto. Przekroić na dwa krążki jednakowej wysokości.

Krem cynamonowy

Wszystkie składniki kremu cynamonowego umieścić w misie, zmiksować do połączenia, schłodzić.

Krem miodowy

Masło utrzeć z cukrem. Dodać miód i sól, zmiksować do połączenia, schłodzić.

Lustrzana polewa czekoladowa

Żelatynę zalać zimną wodą do przykrycia i zostawić do napęcznienia. W rondlu zmieszać cukier z wodą, podgrzać do powstania jednolitego syropu. Dodać kakao i wymieszać za pomocą trzepaczki. W osobnym garnku zagotować śmietaną i dodać do rondla z syropem. Ściągnąć z kuchenki i wymieszać do połączenia. Dodać żelatynę i mieszać do jej rozpuszczenia. Przed oblaniem ciasta doprowadzić polewę do temperatury ok. 26 stopni. Można w tym celu użyć termometru lub samodzielnie próbować oszacować temperaturę.

Plaster miodu

Kwadratową formę o boku 20 cm wysmarować masłem. W rondlu połączyć cukier i golden syrup. Podgrzewać do rozpuszczenia się cukru. Kiedy nie będzie już widać ziarenek cukru, zwiększyć płomień pod garnkiem i podgrzewać do czasu aż syrop osiągnie kolor bursztynowy. Szybko ściągnąć z kuchenki, dodać sodę (całość będzie się pienić) i dokładnie wymieszać. Wylać do blaszki, odstawić do zastygnięcia - ok. 1,5 godziny.

Złożenie

Na przemian układać na paterze krążki ciasta kasutera i herbacianego, każdy przekładając częścią kremu cynamonowego i (opcjonalnie) owocami. Całe ciasto obłożyć z zewnątrz (boki i góra) kremem miodowym. Włożyć do lodówki do całkowitego schłodzenia. Po schłodzeniu oblać polewą czekoladową. Udekorować pokruszonym plastrem miodu.

Smacznego!

Zobacz też

0 komentarze

Popularne posty

Polub na Facebooku

Flickr