Drożdżówki z jabłkami i orzechami

poniedziałek, września 14, 2015

Nadchodzi czas, w którym truskawki i jagody zastępujemy dynią i jabłkami. Perspektywa coraz krótszych dni nie napawa optymizmem, ale na myśl o pieczeniu serników z dynią i niezliczonych rodzajów szarlotek trochę poprawia mi się humor. Przeglądając książkę "O jabłkach" Elizy Mórawskiej, wyłowiłam przepis na te róże z cynamonem i jabłkami. Zamieszczam go tutaj z pewnymi modyfikacjami. Z podanych składników wyszło mi 12 bułeczek dosyć sporych rozmiarów.



Drożdżówki z jabłkami i orzechami
ciasto drożdżowe • jabłko, orzechy, cynamon • lukier • migdały


Ciasto:
600 g mąki
375 ml mleka
20 g świeżych drożdży
80 g masła
1 łyżka cukru pudru
1/2 łyżeczki soli
1 jajko

Wypełnienie:
2 jabłka
70 g brązowego cukru
60 g orzechów (polecam pekany, ale mogą być też np. włoskie)
2 łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:
100 ml płynnego miodu

oliwa do wysmarowania miski (ok. 1 łyżeczka)
masło do wysmarowania ciasta (ok. 25 g)
płatki migdałów (użyłam ok. 40 g)
szklanka cukru pudru
woda


Ciasto

Masło roztopić, odstawić do lekkiego przestygnięcia. Przygotować rozczyn z drożdży. Mleko podgrzać by było letnie (zbyt ciepłe mleko może zabić drożdże), dodać pokruszone drożdże, dokładnie wymieszać. Odłożyć na 10-15 minut aż rozczyn się spieni. W dużej misce umieścić roztopione masło, cukier puder i sól. Wlać mleko i drożdże.

Mąkę stopniowo przesiewać do miski, cały czas ugniatając, dodać jajko. Ugniatać aż ciasto będzie gładkie i nie będzie kleiło się do rąk. W razie potrzeby dodać odrobinę mąki. Starać się dodawać jak najmniej mąki - im mniej dodamy, tym mniej zbity będzie efekt końcowy. Wyrobione ciasto przełożyć do miski nasmarowanej oliwą z oliwek, przykryć ściereczką, odłożyć do wyrastania na 1 godzinę.

Wypełnienie

Orzechy drobno posiekać. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać wszystkie składniki nadzienia.

Lukier

Do cukru pudru stopniowo dodawać wodę, cały czas mieszając, aż do uzyskania ulubionej konsystencji lukru (mój jest bardzo gęsty).

Zwijanie

Nagrzać piekarnik do 200 stopni (góra-dół, bez termoobiegu). Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części, z każdą z nich postępować jednakowo. Rozwałkować na placek o wymiarach ok. 30 na 40 cm. Posmarować placek masłem zostawiając ok. 3 cm marginesu na brzegach. Równomiernie wyłożyć 1/4 wypełnienia, zostawiając podobny margines. Ciasto zwinąć wzdłuż dłuższego boku w rulon, skleić na brzegach, by nadzienie nie wypływało.

Ponownie rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30 na 40 cm. Posmarować masłem (już bez dużego marginesu), wyłożyć 1/4 wypełniania, zwinąć. Pokroić ostrym nożem na 6 kawałków. Ułożyć na blaszce w odstępach ok. 4 cm. Odstawić do wyrośnięcia na 15 minut. Włożyć do piekarnika, piec przez 15 minut. Otworzyć piekarnik, polać miodem, obniżyć temperaturę do 180 stopni i piec jeszcze przez 30 minut. Wystudzić, polać lukrem i posypać płatkami migdałów.

Smacznego!

Zobacz też

0 komentarze

Popularne posty

Polub na Facebooku

Flickr